[divider height=”50″ style=”default” line=”0″ “]

اولین سوال‌

تا بحال صدها بار شده که از من پرسیده‌‏اند، می‏‌خواهم از فرزندم عکس خوبی بگیرم، به نظر شما چه دوربینی بخرم، چه لنزی بخرم! می‌خواهم عکس‏‌های قشنگی بگیرم و صدها سوال دیگر شبیه به این سوال‌ها.

 

 

سوال اصلی من از آن‌ها این است که آیا اصلا ارزشش را دارد؟! این همه وقت و هزینه بگزارید که شاید بتوانید عکس خوبی بگیرید، گرچه می‌شود با تلاش و آموزش خیلی از کارها را یاد گرفت، اماباید دید که آیا واقعا دلیلی دارد که این همه وقت و هزینه کنید که فقط از خودتان یا فرزندتان عکس بگیرید؟!

آیا اصلا این کار منطقی است؟

من به عنوان یک عکاس حرفه‌‏ای به شما می‌‏گویم که به هیچ عنوان منطقی نیست! بخصوص خریدن یک دوربین حرفه‌ای به هیچ عنوان منطقی نیست!!!

مسئله این است؟!

شما می‌توانید با هزینه بسیار ناچیزتر از هزینه خرید تجهیزات عکاسی حرفه‏‌ای از یک عکاس کمک بگیرید تا عکس‌های زیبایی داشته باشید یا اینکه زمانی بسیار زیادی (حدود ۱۰ هزار ساعت معادل ۳/۵ سال) را  صرف یادگیری هنر عکاسی و کار با دوربین‌های حرفه‌ای بکنید. همه این‌ها در صورتی است که نامید نشوید و به موفقیت برسید که به این راحتی هم ممکن نیست. اما من به شما پیشنهادی می‏‌کنم که مطمئنم قبولش می‌کنید اول سعی کنید با دوربین موبایل خودتان عکس بگیرید. من به عنوان یه عکاس به شما می‌گویم که هیچ تفاوتی بین دوربین موبایل و دوربین حرفه‌ای وجود ندارد!

بله لنزهای خوبی داریم که پشت تصویر شما را به صورت زیبایی تار می‌کنند، اما موبایل های ارزان هم قابلیت‌های زیادی دارند به خصوص قابلیت‌های نرم‌افزاری، شما هم براحتی می‌توانید با چند نرم‌افزار ساده همه این کارها را انجام دهید. نیازی نیست چندین هزار دلار هزینه کنید و بعد از اینکه متوجه شدید عکاس بودن ربطی به دوربین گران قیمت ندارد مجبور بشوید دوربین خودتان رو نصف قیمت بفروشید یا در بدترین حالت دوربین شما در گوشه‌ای از خانه بیفتد و خاک بخورد حداقل برای یک بار هم که شده عکاسی با موبایل را امتحان کنید. اما نه مثل همیشه این دفعه با نگاهی عکاسانه!

در نهایت خواهید فهمید که دوربین کاری جز ثبت تصاویر انجام نمی‌دهد و این خود شما هستید که عکس می‌گیرد. تنها رازی که پشت عکس‌های حرفه‌ای وجود دارد تفکر پشت آن‌ها است. تصاویر زیر با موبایل گرفته شده‌اند!

 

 

برای عکاسی با دوربین‌های حرفه‌ای حداقل باید چندین هزار دلار هزینه کنید و لنزهای خوب هم بسیار گرانتر از دوربین‌ها هستند و ممکن است تا ده‌ها برابر قیمت یک دوربین ارزش داشته باشند.

نکته: شاید برای شما هم این سوال پیش بیاید که اگر من می گویم که هیچ تفاوتی بین دوربین موبایل و دوربین حرفه‌ای وجود ندارد پس چرا خودم دوربین حرفه‌ای دارم؟ جواب شما بسیار ساده است تفاوت وجود دارد اما نه در هنر عکاسی، دوربین‌هایی حرفه‌ای چون برای کارهای خاصی ساخته شده‌اند از نظر سخت‌افزاری تفاوت‌های زیادی با دوربین موبایل‌ها دارند. بطور مثال با دوربین‌های حرفه‌ای می‌شود با سرعت‌های بسیار بالا عکاسی کرد که معمولا در عکاسی حیات وحش و ورزشی کاربرد دارد و بسیاری تفاوت‌های دیگر، اما این تفاوت‌ها عکس‌های شما را زیبا نخواهد کرد!

باور بکیند یا نه بخش عظیمی از عکاسی حرفه‌ای را باید مدیون نرم افزارهای ویرایش تصویر دانست. تصویر زیر تأثیر شگفت انگیز نرم‌افزارهای ویرایش تصویر را بخوبی نشان می‌دهد.

 

 

یکی از بهترین نرم‌افزارهای ویرایش تصویر و اصلاح رنگ برای گوشی‌های با سیستم عامل اندروید اپلیکیشن Lightroom می‌باشد که می‌توانید آن را از اینجا نصب کنید. (این اپلیکیشن برای گوشی های آیفون نیز در دسترس است).

اگر قرار باشد شما با یک دوربین حرفه‌ای فقط روی حالت اتوماتیک عکس بگیرید هیچ تفاوتی با عکاسی با یک موبایل ندارد، تازه در عکاسی با موبایل می‌توانید عکس‌های بسیار بهتری بگیرید چون تنظیمات موبایل برای افرادی است که هیچ اطلاعاتی از عکاسی حرفه‌ای ندارند، اما دوربین‌های حرفه‌ای به هیچ عنوان اینگونه نیستند. کافیست تا تصادفا دستتان به یک دکمه اشتباهی بخورد تا روزهای زیادی سردرگم شوید که چه اشتباهی مرتکب شده‌اید!

تنها زمانی ارزش دارد این همه وقت و هزینه بگذارید که فقط به عنوان یک شغل حرفه‌ای به عکاسی نگاه کنید و واقعا بخواهید از این کار پول در بیاورید.

تصورات غلط 

بیشتر مردم فکر می‌کنند اگر الان دوربین حرفه‌ای داشتند می‌توانستند  عکس حرفه‌ای و زیبایی بگیریند، باور کنید که غیر ممکن است حتی بعضی‌ها نمی‌دانند که با کدام دکمه باید عکس بگیرند!

دوربین‌های حرفه‌ای بسیار پیچیده هستند برای همین هم به آنها حرفه‌ای می‌گویند.

خیلی از افراد هم می‌گویند که من دوست دارم خودم عکس بگیرم و یا صحبت هایی شبیه به این که عموماً از روی احساسند و بر پایه منطق نیستند. بهتر است به یک دوربین حرفه‌ای نگاهی بیاندازید، دوربینی پر از دکمه که مطمئناً شما که الان هیچ چیزی از عکاسی نمی‌دانید با دیدنش کاملاً گیج خواهید شد حتی بعضی از عکاس‌های آماتور تا مدت‌های طولانی با این دکمه‌ها مشکل دارند.

 

 

یکی دیگر از تصورات غلطی که بین مردم رایج است، این است که فکر می‌کنند عکاسی شغل خیلی ساده و تر و تمیزی است، در صورتی که اصلا اینگونه نیست!!!

بسته به سبک عکاسی مشکلات و خطرات متفاوتی وجود خواهد داشت. شاید بعضی‌ها فکر کنند، من که فقط می‌خواهم عکاسی عروسی یا پرتره انجام بدهم، چه مشکلی می‌تواند بوجود بیاید؟

ساده‌ترین مشکلی که با یک دوربین حرفه‌ای برای شما پیش می‌آید این است که باید حداقل یک و نیم کیلوگرم وزن را برای ساعت‌ها روی گردن خودتان تحمل کنید که اگر از روش درستی استفاده نکنید این کار در طولانی مدت آسیب‌های زیادی را به ستون فقرات شما وارد خواهد کرد.

عکاسی شغلی است پر از ماجراجویی‌هایی که گاهی بسیار خطرناک هستند، و راه گریزی هم از بسیاری از آن‌ها ندارید. تصاویر زیر برخی از رایج‌ترین خطرات سبک‌های مختلف عکاسی را نشان می‌دهد.

 

 

عکاسی حرفه‌ای در عمل کار سختی است باید یک دوربین گران قیمت و یک سنگین را با یک لنز سنگین تر از دوربین بیاندازید روی کولتان و ساعت‌ها دنبال مدل‌ها بدوید و عکس بگیرید و بعد چندتا عکس خوب انتخاب کنید، تازه نوبت می‌رسید به مرحله زمانبر و طولانی ویرایش عکس‌ها، در آخر می‌توانید دستمزدتان را دریافت کنید و این کار هر روز تکرار می‌شود. همیشه هم عکس گرفتن به همین سادگی نیست بعضی اوقات باید به جاهای خطرناک بروید یا در سفرهای طولانی و شرایط جوی مختلف باشید و باید تا آخر عمرتان هر روز چیزهای جدیدی یاد بگیرید، در غیر این صورت عکاس‌های دیگر  شما را پشت سر خواهند گذاشت.

با نکاتی که به شما گفتم حتما تا بحال متوجه شده‌اید که عکاسی به عنوان شغل و بصورت حرفه‌ای با عکاسی تفریحی بسیار متفاوت است و نگاه شما نسبت به عکاسی حرفه‌ای تغییر کرده است و حالا می‌توانید بهتر تصمیم بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

2 × یک =